راه ترقی

آخرين مطالب

نکات طلایی برای ثبت تصاویر متفاوت از طبیعت اقتصاد

نکات طلایی برای ثبت تصاویر متفاوت از طبیعت
  بزرگنمايي:

راه ترقی - عکاسی از طبیعت یکی از انواع عکاسی است که همه ما آن را تجربه کرده‌ایم. در این مقاله، نکات طلایی عکاسی از طبیعت را از زبان گریگوری بسکو ، عکاس حرفه‌ای طبیعت، نقل می‌کنیم.

وقتی در زمینه عکاسی از طبیعت فعالیت می‌کنید، با گذشت زمان متوجه می‌شوید که در چرخه‌ای تکراری گیر افتاده‌اید؛ عکس‌ها از مناظر و حیوانات منحصر‌به‌فردی که دیگر منحصربه‌فردبه‌نظر نمی‌رسند و نمی‌توان تفاوت آن‌ها را از دیگر عکس‌های خودتان یا تصاویر دیگر هنرمندان تشخیص داد. مقاله مرتبط:
هر آنچه باید درباره اصطلاحات رایج عکاسی بدانیم
برای جلوگیری از این اتفاق و خلق آثار برجسته، گریگوری بَسکو در آخرین پست یوتیوبش نکات مفید و متفاوتی ارائه کرده است که در این مقاله زومیت آن‌ها را توضیح می‌‌دهیم. فرقی نمی‌کند در چه سطحی از عکاسی قرار دارید؛ زیرا همیشه شنیدن تجارب عکاسان دیگر به بازشدن دید و افزایش خلاقیتتان کمک خواهد کرد. آسمان دراماتیک
هرگاه متوجه شدید آسمان در حالت زیبا و خاصی قرار دارد، آن را از دست ندهید. بلافاصله پس از دیدن آسمان دراماتیک به‌عنوان پس‌زمینه، به‌دنبال سوژه بگردید. با وجود چنین پس‌زمینه‌ای، سوژه هرچقدر هم عادی باشد، نتیجه عکسی عالی خواهد شد.

راه ترقی

شاید کلیشه‌ای‌ترین اصل در عکاسی که بر آن تأکید می‌شود، ترکیب‌بندی باشد؛ اما حقیقت این است که عکاسان مناظر هرگاه در‌مقابل صحنه زیبای طبیعی قرار می‌گیرند، این موضوع مهم را فراموش می‌کنند. با اینکه در مناظر معمولا همه‌چیز عالی و بی‌نقص به‌نظر می‌رسد، همچنان موضوع ترکیب‌بندی نباید فراموش شود. زمانی‌که حیوانات بخشی از عکس ما هستند، ترکیب‌بندی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به‌خاطر بسپارید که ترکیب‌بندی قوی می‌تواند اثر شما را از عکسی معمولی به عکسی برجسته تبدیل کند.

راه ترقی

عکاسی با زاویه دید عریض
عکاسان معمولا فکر می‌کنند هنگام عکاسی با لنزهای تله‌فوتو یا ماکرو باید تمام سوژه را در حالت فوکوس در قاب قرار دهند؛ اما واقعیت این است که برای ثبت تصویری دیدنی از پرنده لازم نیست کاملا از چشم تا دُم او را زیر ذره‌بین قرار دهیم. برخلاف باور عموم، فوکوس‌کردن روی تمامی بخش‌های سوژه نه‌تنها مزیت محسوب نمی‌شود؛ بلکه گاهی می‌تواند تصویدتان را از تصویری فوق‌العاده به تصویری عادی تبدیل کند.

راه ترقی

فوکوس روی سوژه می‌تواند توجه را به آن جلب کند و جزئیات خوبی به‌نمایش بگذارد؛ اما اگر تنها روی قسمتی از سوژه، مثل چشم او فوکوس کنید، سوژه را در میان پوشش گیاهی اطرافش می‌توانید به‌قاب بکشید. عکاسان حیات‌وحش سعی می‌کنند تصویر واضحی از سوژه را به‌نمایش بگذارند؛ ولی اگر سعی کنیم از حالت استاندارد خارج شویم و سوژه را از‌طریق پنجره‌ای محو و رؤیایی عکاسی کنیم، تصویری خلق می‌شود که بیشتر در ذهن بیننده خواهد ماند.

راه ترقی

قانون نور نامناسب
فرقی نمی‌کند از چه نوع لنزی استفاده می‌کنید، همیشه می‌توانید از نور بد استفاده بهینه ببرید. در این مواقع، با استفاده از نورهای پشت یا نورهای کناری سوژه یا حتی ایجاد نور به‌کمک فلش تصاویر زیبایی می‌توانید خلق کنید. اگر بتوانید از این موقعیت‌ها استفاده کنید که برای همه نامناسب تلقی می‌شوند، تصاویر درخشان و متفاوتی می‌توانید ثبت کنید. در عکاسی از مناظر، هنگام نور شدید ظهر اگر بتوان قسمتی از صحنه را ایزوله کرد و به سایه‌های عمیق و هایلایت‌های محدود دست یافت، نتیجه چیزی فراتر از انتظار خواهد بود.

راه ترقی

راه ترقی

اغلب شکایت عکاسان آماتور از نداشتن فاصله کانونی مناسب با سوژه است. وقتی سوژه خیلی دور به‌نظر می‌رسد، به کراپ‌کردن تصویر فکر نکنید؛ درعوض به این وضعیت به‌عنوان‌ فرصتی برای تغییر نوع عکاسی‌تان نگاه کنید. در این‌ مواقع، برای ایجاد تأثیر بصری و احساسی بیشتر در بیننده، عکس‌هایی می‌توانید بگیرید که محیط سوژه را نیز دربر بگیرد. ازآنجاکه در چنین وضعیتی به ترکیب‌بندی باید دقت کنید، عکاسی کمی دشوارتر می‌شود.

راه ترقی

متأسفانه ماهیت لنزهای گران‌قیمت تله و ماکرو می‌تواند حساسیت عکاسی را با از‌بین‌بردن توجه به ترکیب‌بندی‌های ممکن در صحنه از بین ببرد. گرفتن یکی‌دو عکس که قاب را پر می‌کند، شاید تجربه بدی نباشد؛ اما به‌مرور‌زمان از کیفیت کار و خلاقیت ذهنتان خواهد کاست. توصیه می‌کنم که ذهنتان را از دام پرکردن قاب با سوژه رها و از سایر امکاناتی استقبال کنید که چشمانتان را روی آن‌ها بسته‌اید.

راه ترقی

استقبال از سوژه‌های پویا
بسیاری از عکاسان به عکاسی از حیواناتی علاقه نشان می‌دهند که ثابت ایستاده‌اند و تحرکی ندارند. اگرچه این نوع عکاسی درخورتقدیر است، برای ثبت آثار به‌یادماندنی بهتر است کارهایی انجام دهیم که دیگران از آن غافل هستند. وقتی با سوژه‌ای رو‌به‌رو شدید که در تحرک است، خواه در حال جست‌و‌خیز و پرواز یا در حال خوردن غذا، دست به دوربین شوید و از صحنه عکاسی کنید.

راه ترقی

راه ترقی

تئوری رنگ‌ها
اگر قوانین ترکیب رنگ‌ها را بدانیم، تصاویر بهتری می‌توانیم خلق کنیم. اگر بدانیم چگونه با رنگ‌ها حالت‌های گرم‌تر و سردتری در تصاویرمان به‌وجود آوریم، یک قدم به خواسته خود می‌توانیم نزدیک‌تر شویم. برای مثال، رنگ‌های مکملی مثل آبی و نارنجی می‌توانند اشباع رنگ را به‌خوبی نشان دهند‌. فرقی نمی‌کند در چه حوزه‌ای از عکاسی مشغول هستید، یادگیری و استفاده از تئوری رنگ‌ها یکی از الزامات عکاسی است.

راه ترقی

راه ترقی

نور فلش در عکاسی نقش مهمی ایفا می‌کند. عکاسان ازطریق فلش نور موردنیازشان را می‌توانند به‌وجود آورند و تصاویری ثبت کنند که موجب شگفتی دیگران شود. مطمئن باشید استفاده از فلش از شما عکاس طبیعت ماهری خواهد ساخت. برای شروع از نورهای ارزان‌قیمت شروع کنید. چند نور LED بخرید و آن‌ها را به صحنه عکاسی ببرید و با تغییر مکان، استفاده از نور و سایه را به‌شکل تجربی یاد بگیرید.

راه ترقی

روایت یک داستان 
برای عکاسی موفق از طبیعت، از سوژه خود اطلاعات کافی باید داشته باشید؛ بنابراین پیش از شروع، درباره رفتار سوژه و مکان زندگی‌اش مطالعه کنید. تمام این اطلاعات به گویابودن عکستان برای بیننده ختم خواهد شد. از این طریق عکس‌های جالبی می‌توانید خلق کنید و با کنارهم گذاشتن آن‌ها، مجموعه‌ای بسازید که داستانی درباره موجود یا مکانی خاص بیان می‌کند.

راه ترقی

راه ترقی

وضوح تصویر را همیشه مقدم بر خواسته و حس عکاسانه خود قرار ندهید. در مقام عکاس، باید یاد بگیرید چگونه تصاویر محوی را خلق کنید که انتزاعی و نقاشی‌گونه هستند. به شما توصیه می‌کنیم این نوع از عکاسی را امتحان کنید و خود را به چالش بکشید. خلق تصاویر محوی که همچنان سوژه در آن‌ها تشخیص‌دادنی است، کار ساده‌ای نیست.

راه ترقی

راه ترقی

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/284703/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تلفات روزانه کرونا به زیر 300 رسید/مرگ 286 نفر طی 24 ساعت گذشته

خانواده شهدا برای تحقق عدالت و حل مشکلات دستگاه قضا را یاری دهند

اجراهای استعدادهای برتر جشنواره موسیقی جوان آلبوم شود

پرداخت مطالبات معوق معلمان و خسارت خشکسالی در اولویت قرار گیرد

سجادی: جامعه ورزشی نقش انکارناپذیری در مقابله با ظلم و استکبار داشت

وزیر بهداشت: دستاوردهای دفاع مقدس برای نسل جوان امروز تبیین شود

ضرورت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ در مناطق کمتر توسعه‌یافته

رای اعتماد هیات وزیران به استانداران منتخب بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد

عاملی: شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند تحول بنیادی است

بازتاب سخنان رئیسی در رسانه های عربی

بازدید رئیس مجلس از مرکز ارتباطات مردمی دیوان محاسبات کشور

امیرعبداللهیان در دیدار با بورل : دولت جدید مذاکرات را از سر می‌گیرد

شروع سال تحصیلی با اپلیکیشن شاد

بربریت مدرن در پوشش حقوق بشر

حذف محدودیت سنی واکسیناسیون در سراسر کشور

دارویی جدید برای درمان شکل رایج سرطان سینه

صحبت کردن والدین در مورد مرگ، احساس گناه به کودکان می‌دهد

کوچکی مریخ توانایی این سیاره را برای نگهداری از آب محدود می کند

سرپرست وزارت آموزش و پرورش: حفظ سلامت دانش آموزان خط قرمز ما است

شرکت‌های هواپیمایی در حق زوار امام حسین (ع) جفا کردند

دود خودرو نفس دنیا را بریده است دود خودرو نفس دنیا را بریده است

بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

نرخ رسمی یورو و 17 ارز کاهش یافت

رونق مناسبات اقتصادی و تجاری با عضویت رسمی در سازمان شانگهای

تلفات کرونا امروز بیشتر از دیروز/379 نفر دیگر جان باختند

قالیباف: بی عرضگی در حل مشکلات نتیجه پشت کردن به سنت های الهی است

همکاری‌های علمی و پژوهشی محققان ایرانی با 4 کشور گسترش یافت

چهارمین جلسه هم‌اندیشی کمیته واکسن با حضور وزیر بهداشت برگزار شد

مدیرکل جدید امور زنان و خانواده وزارت کشور تعیین شد

آیت الله رییسی فرارسیدن روز ملی جمهوری ارمنستان را تبریک گفت

اسلامی: آمریکا باید تمام تحریم ها علیه ایران را لغو کند

حل معمای انبساط جهان با کمک نوع جدیدی از انرژی تاریک

دستیابی به ناشناخته‌های بیماری اسکیزوفرنی با کمک آزمایش خون!

برنامه‌های فرهنگی سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی تشریح شد

انتصاب مشاور وزیر و سرپرست حوزه وزارتی وزارت ورزش و جوانان

ورزش کردن موجب انباشت کلسیم در عروق می شود

رییسی: تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس مصون‌سازی نسل جوان است

نوحه‌خوانی، موسیقی اصیل و آسیب‌های امروزی

بازدارندگی منطقه‌ای

واکسن آموزشی

دولت سیزدهم و اولویت همسایگان

واکنش دبیر فدراسیون در مورد دوچرخه المپیکی

برگزاری نخستین نشست رییسان فدراسیون‌های ورزشی در دولت سیزدهم

بازگشت دانشجویان به محل تحصیل نیازمند ملزومات جدید است

برگزاری نشست سرمایه گذاری فناوری TIM2022 در پارک فناوری پردیس

بیش از 25 مولکول جدید با کاربرد دارودرمانی در کشور تولید شد

چه شاخص‌هایی برای بازگشایی مدارس الزامی است؟

قدیمی‌ترین محوطه تاریخی جهان کدام است؟

وزیر فرهنگ: سیاست‌های دولت مردمی در عرصه فرهنگ، روشن و فراگیر است

تسریع واکسیناسیون، ریل‌گذاری دولت سیزدهم برای مهار کرونا