راه ترقی

آخرين مطالب

شکاف طبقاتی شدیدتر شد نوشتارها

شکاف طبقاتی شدیدتر شد
  بزرگنمايي:

راه ترقی - آرمان ملی /متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
وضعیت زندگی در دهه نود، حتی در بهترین سال‌هایش نیز نتوانست نابرابری درآمدی میان افراد جامعه را کاهش دهد؛ با استناد به آمارهای رسمی، ضریب جینی در سال‌های 98 و 99 با تغییرات اندکی همراه بوده و با کاهشی در سال 98، مجددا در سال گذشته افزایش یافت که به معنی بالا رفتن نابرابری است. اما بررسی این ضریب از سال‌های انتهایی دهه هشتاد نشان می‌دهد که حتی در بهترین سال‌های دهه نود نیز این ضریب بین 0.36 تا 0.37 در نوسان بوده و ابتدای دهه هشتاد نیز 0.43 اعلام شده بود. بنابراین نابرابری درآمدی که دلایل مختلفی همچون تخصیص رانت‌های گسترده به افراد خاص، مساله حل نشده تخصیص یارانه به جامعه هدف، عدم توجه به تاثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر طبقات آسیب‌پذیر و... از مهم‌ترین آن دلایل است. 
ضریب جینی شاخصی اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم است. ضریب صفر جینی بیانگر برابری کامل است، جایی که همه مقادیر یکسان هستند. به عنوان مثال، جایی که همه درآمد یکسانی دارند. ضریب جینی یک بیانگر حداکثر نابرابری در بین مقادیر است. بنابراین هر چه این شاخص به سمت صفر مایل شود میزان شکاف طبقاتی کاهش پیدا کرده است. بالا بودن این ضریب در یک کشور معمولا به عنوان شاخصی از بالا بودن اختلاف طبقاتی و نابرابری درآمدی در این کشور درنظر گرفته می‌شود.
شیوع گسترده کرونا در کشور همچنین بازگشت تحریم‌ها، امید به بهبودی اقتصادی را تقریبا کمرنگ کرده که به نظر می‌رسد این عوامل در کنار تورم انتظاری بالاتر از 40 درصد برای سال جاری، ضریب جینی را از صفر (به معنای برابری کامل) دورتر کند. براساس آنچه گزارش‌های رسمی اعلام کرده‌اند از سال 88 تا 99، تنها در یک سال - سال 92- ضریب جینی در کمترین حد خود قرار داشت. نوسان ضریب جینی در بازه‌های 0.36 تا 0.41 نشان از آسیب‌پذیری اقتصاد ایران و خانوارهای کشور دارد که تجربه‌ دهه نود درنهایت به افزایش نابرابری انجامیده و به نظر نمی‌رسد با به ثبات رسیدن شرایط و در کوتاه‌مدت شرایط خانواده‌ها بهبود پیدا کند. 
نابرابری در روستا کمتر از شهرهاست
براساس آخرین گزارش مرکز آمار درخصوص هزینه درآمد خانوارهای کشور، ضریب جینی کشور در سال‌های 98 و 99 به ترتیب 0.39 و 0.4 اعلام شده بود. ضریب جینی روستاییان در این دو سال به ترتیب 0.353 و 0.359 بود در حالی که خانواده‌های شهرنشین نابرابری به مراتب بیشتری را از سر گذرانده بودند؛ ضریب جینی برای شهری‌ها در سال‌های 98 و 99 به ترتیب 0.382 و 0.383 بود. 
آنچه بر ایرانیان گذشت
در بخشی از گزارش مرکز آمار در‌خصوص هزینه درآمد خانوارها، به درصد استفاده‌کنندگان از وسایل عمده زندگی مانند اتومبیل شخصی یا یخچال فریزر نیز اشاره شده است. در این بخش تغییر چندانی درخصوص درصد افراد استفاده‌کننده مشاهده نمی‌شود که مهم‌ترین دلیل آن گرانی در بازار لوازم خانگی و وسایل عمده زندگی است. چندی پیش نیز گزارش‌هایی از رونق گرفتن تعمیر وسایل خانه به جای تعویض آن منتشر شده بود که راستی‌آزمایی گزارش مرکز آمار است. با استناد به گزارش این مرکز، از کل جمعیت شهری کشور در سال 98 حدود 53.1 درصدشان از اتومبیل شخصی استفاده می‌کردند که این نسبت در سال گذشته بدون تغییر باقی ماند؛ بدین معنا که به افراد دارای خودرو اضافه نشده است. این امر نشان می‌دهد که طی یک سال، قیمت در این بازار آن‌قدر تغییرات ناگهانی داشته و افزایش یافته که تقریبا مصرف‌کنندگان اصلی و خریداران اولیه از این بازار حذف شده‌اند. خانوارهای شهری و روستایی که در سال 98 یخچال فریزری داشتند به ترتیب 70.2 درصد و 50.4 درصد بود که در سال 99 با افزایش اندکی به 71.9 و 52.7 درصد رسید. 
اما آمارهای مربوط به «درصد خانوارها برحسب نحوه تصرف مسکن» از سال 94 تا 99 نیز نمونه دیگری است از آنچه در 6 سال بر خانوارها گذشت. با استناد به داده‌ها در این مدت و در مناطق شهری 66.4 درصد از افراد در واحدهای ملکی سکونت داشتند و اجاره‌ای‌ها 24.2 درصد بود. این نسبت در سال 99 به 68.4 درصد سکونت در واحدهای ملکی و 22.9 درصد سکونت در واحدهای اجاره‌ای رسید. با مقایسه اعداد و ارقام می‌توان به این نتیجه رسید که طی این مدت تنها 4 درصد به آمار صاحبخانه‌ها افزوده شده و 1.3درصد نیز از افرادی که در ملک‌های اجاره‌ای سکونت داشتند، ریزش داشته است. اگرچه که بخشی از این ریزش می‌تواند به منزله خانه‌دار شدن تلقی شود، اما اینکه طی 6 سال تنها 4درصد به آمار صاحبخانه‌ها افزوده شود، نگران‌کننده است و مستقیما به قیمت‌ها مربوط می‌شود. در سال 94 متوسط هزینه سالانه برای کالاهای غیرخوراکی یک خانوار شهری حدود 20 میلیون تومان بود که در سال گذشته به 46 میلیون تومان رسید که 74درصد کل هزینه‌های سالانه یک خانوار شهری را از آن خود کرده است. 50درصد از کل هزینه‌های سالانه برای کالاهای غیرخوراکی به مسکن و سوخت اختصاص دارد؛ 23 میلیون تومان در سال 99. این در حالی است که قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اسفند 99 در پایتخت به حدود 30 میلیون تومان رسیده بود. 
چرا از نابرابری باید واهمه داشت؟
پس از افزایش قیمت هر لیتر بنزین، با هدف جلوگیری از تنزل بیشتر قدرت خرید افراد آسیب‌پذیر، 60 میلیون نفر واجد دریافت یارانه معیشتی شدند؛ 70 درصد افراد جامعه. بسیاری از این افراد با موج‌های تورمی در سال‌های 98 و 99 و البته چهار ماهه نخست سال جاری، آسیب‌پذیرتر شدند به خصوص آنکه کرونا باعث خروج از بازار کار دو میلیون نفر شد و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال جاری و با پیک‌های بعدی کرونا بیشتر شود. افزایش نابرابری از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است اما آن چیزی که درنهایت باعث افزایش نگرانی در میان کارشناسان می‌شود، عدم توانایی دولت برای کاهش آن است. فروش نفت به دلیل تحریم‌ها به‌ شدت کاهش پیدا کرده و خبرها نیز حاکی از به بن‌بست رسیدن مذاکرات وین است که دورنمای خوبی را برای اقتصاد ایران ایجاد نمی‌کند. از سوی دیگر شیوع پیک‌های چندم کرونا در کشور و فشار به سیستم درمان و البته نیازمندی آن به بودجه، می‌تواند هر دولتی را دچار مشکل کند، به‌خصوص آنکه پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 350 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در اقتصاد ایران رخ دهد که با وجود تورم 44.2درصدی عواقب آن برای اقتصاد شدیدتر خواهد بود.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/288173/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیکر سیامک اطلسی در قطعه هنرمندان آرام می‌گیرد

صحبت های زنده یاد سیامک اطلسی درباره سریال پدر سالار

تجربه جذاب همبازی شدن برد پیت و جورج کلونی

پوریا پورسرخ: در زمان جوانی دوست داشتم جای گلزار باشم!

جذاب ترین سکانس پدرسالار از زبان زنده یاد سیامک اطلسی

چهره ها/ عکسی زیرخاکی از دوران کودکی «ویشکا آسایش»

آخرین نقش سیامک اطلسی به واقعیت پیوست!

وقتی 2 طرف جنگ در پیاده‌روی اربعین با هم ملاقات کردند

«تراژدی مکبث» در میان ستایش منتقدان

تورج نصر: خاطرات میان من و سیامک اطلسی گفتنی نیست

وقتی مادر الهام‌ چرخنده به او گفت شهید شدی!

بازی خوب هنگامه قاضیانی و باران کوثری «من مادر هستم»

زمان و مکان خاکسپاری سیامک اطلسی مشخص شد

خبر نداری خواهرت به من نخ میده!

گرامیداشت زنده یاد سیامک اطلسی در شبکه نسیم

نماهنگ پاییزی "خزان" با صدای سالار عقیلی

موزیک ویدئوی «پاییز دلگیر» با صدای رامین رعیت

«نارنج و ترنج» حامی عاشقانه ای با طعم یادبود بزرگان

سامانه شاد در اینترنت خانگی و همراه رایگان است

توضیح وزارت بهداشت درباره خبر "فاجعه کمبود پرستار در پیک پنجم کرونا"

مجموع واکسیناسیون کرونا در ایران به 50 میلیون دُز رسید

ستاد اربعین: حضور برخی زائران در پایانه‌های مرزی باعث ایجاد مشکل شده است

شهردار تهران: راهپیمایی جاماندگان با نظم و سلامت برگزار می شود

لحظه سقوط درخت روی پژو پارس در پی طوفان امروز شهر گرگان

"هابل" 6 کهکشان مرده کشف کرد!

عجایب اخترشناسی: سیاره الماسی

12 ساعت پرهیز از غذا برای سلامتی مفید است؟

کایمریسم؛ دوقلوی نهان در وجود شما

نخستین انجمن واژه‌گزینی کی تاسیس شد؟

چاپ 29 کتاب «حرمسرای قذافی» منتشر شد

بخشی از کتاب/ آیا به آزادی اراده عقیده دارید؟

حیدربابا چه پوچ و دروغ است این جهان...

تسلیت خانه کتاب و ادبیات برای درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

وضعیت عجیب در فرودگاه امام خمینی و مرز شلمچه

زاکـانی در بهشـت یا دوزخ؟

دولت رئیسی را باید از اقتصاد امنیتی رها کرد

کمپین طیف خاص برای جبلی

سیاست‌زدایی زیر پوستی از دانشگاه

کیش موفق به کسب استانداردهای ملی در سطح مناطق آزاد کشور

توسعه همگون شهری در دستور کار شرکت عمران آب و خدمات کیش

تفاوت کیف پول سرد و کیف پول گرم در ارزهای دیجیتال

خرید لپ تاپ استوک از فروشگاه یورتک

شایعه: سامسونگ در کنار سری گلکسی S22، یک مدل گلکسی نوت عرضه خواهد کرد

تشییع پیکر شهید گمنام در آستانه اربعین

نظافت غرب تهران در طرح استقبال از مهر

آماده سازی مدارس شمال شرق تهران همزمان با آغاز سال تحصیلی 1400

مبالغی در ردیف بودجه وتجهیزات تا 6ماه به دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد

شناسایی 13 هزار و 792 بیمار جدید کرونا در کشور/فوت 288 بیمار دیگر

تاکید رئیسی بر پیشگیری از نوسانات ارزی/ بانک مرکزی موظف شد منابع ارزی خارج از کشور را بازگرداند

نکوداشت پزشکان شاخص جامعه ورزش در منطقه 10