راه ترقی

آخرين مطالب

دوربیکاری نوشتارها

دوربیکاری
  بزرگنمايي:

راه ترقی- روزنامه همشهری یکشنبه 28 شهریور از سبک دورکاری غیراصولی ایرانی‌ها در دوره کرونا که مشکلات زیادی را برای مراجعه‌کنندگان و مدیران ادارات دولتی و شبه دولتی ایجاد کرده است به ارایه گزارشی پرداخت و نوشت: از همان ابتدا یکی از راهکارهای مواجهه با این بیماری رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از اجتماعات شناخته شد که در همین راستا «دورکاری کارکنان» در اسفند99 به‌تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا رسید.

اِعمال دورکاری اگرچه پیش از این نیز در نظام اداری کشور مطرح شده بود، اما هیچ‌گاه با چنین سطح از گستردگی و فراگیری آزموده نشده بود. این الگوی کاری در ابتدا اگرچه به‌دلیل برخی مزایا همچون کاهش هزینه رفت‌وآمد و بهینه‌سازی ظرفیت‌ها به مذاق متخصصان منابع انسانی خوش آمد، اما به‌تدریج و رفته‌رفته خصوصا در ادارات دولتی و شبه‌دولتی، به یک معضل مهم برای مدیران تبدیل شد و البته امان مردم مراجعه‌کننده به ادارات را هم برید. معضل و معایب دورکاری به سبک ایرانی بیشتر خود را در بخش دولتی و در مشاغل خدماتی مانند بانک، بیمه، آموزش و دادگاه‌ها که مردم با آن سروکار دارند، نشان می‌دهد. تحقیقات جامعی پیرامون دورکاری در دوره کرونا از سوی نهادهای مرجع انجام نشده است، اما گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد این شیوه کاری در ایران باعث پایین آمدن کیفیت خدمات‌رسانی به مردم در بخش‌های مختلف شده و راندمان کاری را نیز پایین آورده است.

 

کارمندان  راضی؛ مدیران ناراضی

در یک سوی نارضایتی از دورکاری، مدیران مراکز دولتی و شبه‌دولتی قرار دارند که به صراحت می‌گویند این سبک کاری در ایران به‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، فاقد کارایی است و حتی در موارد زیادی باعث شده کارمندان از مسئولیت‌هایشان فرار کنند. آنها معتقدند که ادعای دورکاری در ایران تا زمانی که دولت الکترونیک توسعه نیابد، شعاری بیش نیست.

بانک‌ها یکی از مراکز خدماتی هستند که میزان رضایت عمومی در دوره کرونا از آنها چندان خوب نیست؛ مراجعه‌کنندگان زیادی برای دریافت دسته‌چک، تغییر کارت بانکی، دریافت تسهیلاتی همچون وام در این مدت دچار مشکل شده‌اند که پاسخ آن به دورکاری کارمندان برمی‌گردد. علی رمضانی، رئیس یکی از شعب بانک ملی اصفهان در این‌باره به همشهری گفت: «بخشی از شلوغی و ازدحام در بانک‌ها برای این است که هر روز تعدادی از کارمندان‌مان دورکار می‌شوند و باجه‌ها یکی در میان خالی است. علت بعدی این است که به‌رغم تبلیغات گسترده مبنی بر اینکه برخی خدمات بانکی مانند صدور چک اینترنتی شده است، اما همچنان مشتری باید برای دریافت این خدمات بارها و بارها حضوری به بانک بیاید و ده‌ها فرم را پر و امضا کند. در این میان معاون شعبه‌ها که مسئول وام‌دهی هستند هم در بعضی‌ روزهای هفته دورکار می‌شوند که بیشتر به مرخصی ‌می‌ماند؛ وقتی هم در بانک حضور دارند با انبوه پرونده‌های پشت نوبت مواجه می‌شوند که همین مسئله کار مردم را به تأخیر می‌اندازد. واقعیت این است که ابزار و فرصت درست و کافی برای نظارت بر دورکاری کارمندان نداریم؛ چون آنقدر زیرساخت‌های این سبک کاری در ایران ابتدایی و ضعیف است که عملا تبدیل به یک زنگ تفریح برای کارمندان شده است.»

او افزود: «البته چاره‌ای جز فاصله‌گذاری بین کارمندان به‌دلیل موج‌های سهمگین کرونا نداشتیم، اما بهتر بود دولت از این تهدید به‌عنوان یک فرصت استفاده و زیرساخت‌های کار از خانه برای کارمندان را به شکل اصولی و علمی فراهم می‌کرد.»

به جز بانک‌ها، بیمه‌ها هم جزو مراکزی هستند که نارضایتی مردم از خدمات آنها در این 20‌ماه افزایش چشمگیری داشته است. مراجعه‌کنندگان می‌گویند فرایند دریافت یک خدمت از بیمه نسبت به گذشته طولانی‌تر شده است؛ چالشی که مدیران بیمه آن را تأیید می‌کنند. صابر. الف، رئیس یکی از شعبه‌های تامین اجتماعی در این‌باره به همشهری گفت: «دورکاری در مورد اغلب کارمندان مساوی است با مرخصی. از یک طرف زیرساخت‌های دسترسی آنها بیرون از محل کار به شبکه‌های داخلی با مشکلات زیادی روبه‌روست که بارها در جلسات با مدیران ارشد به آن اشاره کرده‌ایم و از طرف دیگر کارمندان انگیزه و خلاقیت لازم را برای بهینه‌سازی دورکاری از خود نشان نمی‌دهند و در موارد زیادی حتی به‌دنبال شانه خالی کردن از مسئولیت‌هایشان در زمان دورکاری هستند؛ نتیجه اینکه نیاز مراجعه‌کننده با تأخیر رفع می‌شود.»

او ادامه داد: «روش درست در دورکاری این است که کارمند در ساعت مقرر کاری خود آنلاین شود و تا پایان وقت اداری به فعالیت خود ادامه دهد، اما الان چند درصد کارمندانی که در دورکاری به‌سرمی‌برند واقعا به این شکل کار می‌کنند؟ اغلب از روزهای دورکاری خود برای امور شخصی مثل مسافرت، خرید، شرکت در کلاس و حتی کار در شغل دوم استفاده می‌کنند و وقتی مدیر یا مراجعه‌کننده به آنها نیاز دارد، سرعت پایین اینترنت، عدم‌امکان ارائه خدمت به روش اینترنتی و... را بهانه کرده و از دسترس خارج می‌شوند.»

به اسم دورکاری به کام مرخصی

آن سوی دیگر نارضایتی از خدمات دولتی و شبه‌دولتی در دوره کرونا، مراجعه‌کنندگانی ایستاده‌اند که در این 20‌ماه مجبور شده‌اند برای دریافت برخی خدمات بارها و بارها به اداره یا مرکز مربوطه مراجعه کنند. آنها می‌گویند عمده تأخیر در فرایند اداری کارهایشان، دورکاری کارمندان است.

منیژه فخری، معلمی است که به دنبال انتقالی از مدرسه‌ای در تهران به مدرسه‌ای در شیراز است. او می‌گوید: 2هفته کامل دنبال امضای یکی از مدیران بوده که اول در دورکاری و بعد هم در مرخصی به سر می‌برده است؛ « از اواسط تیرماه برای انتقالی‌ام اقدام کردم، 2روز معطل موافقت یکی از مدیران بودم که در دورکاری به سر می‌برد، بعد از تمام شدن کارها از طرف او، مدیر میانی دیگر باید نامه انتقالی مرا امضا می‌کرد که گفتند دورکار است و باید صبر کنی تا بیاید. خواستم که حین دورکاری نامه مرا امضا کند که پاسخ دادند نمی‌شود، بعد هم که گفتند بلافاصله به مرخصی رفته و یک هفته دیگر باید صبر کنی. این اتفاق به شکل دیگری هم در مقصد یعنی شیراز رخ داد و چند روزی هم آنجا بابت دورکاری کارمندی معطل شدم. وقتی از مدیران ارشد می‌پرسی این چه دورکاری است که کارمند کارهای معمولش را نمی‌تواند انجام دهد، پاسخی برای گفتن ندارند و بهانه‌های مختلف می‌آورند و حتی خود را شاکی از این شرایط نشان می‌دهند.» او افزود: «این مشکل را در نحوه تدریس بخشی از همکاران هم می‌بینم، آنها به بهانه اینکه آموزش مجازی به‌صورت زنده سخت است، صدای خود را ضبط کرده یا یک ویدئو از خود گرفته و در کانال یا گروه دانش‌آموزان گذاشته و می‌گویند درس امروز را گذاشتم، خودتان ببینید و اصلا به مسائل و سؤال‌هایی که ممکن است حین آموزش برای دانش‌آموز پیش بیاید، کاری ندارند. در واقع این یک نوع تخلف است که در همه مشاغل دیده می‌شود و نظارتی هم بر آن نیست.»

دورکاری به علاوه شغل جدید

خشایار افشاری، پژوهشگر و کارشناس‌ارشد منابع انسانی، پایان‌نامه دانشگاهی خود را هفته گذشته با موضوع «آسیب‌شناسی دورکاری در ادارات دولتی ایران طی دوره کرونا» در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کرده است. او درباره نتایج تحقیقات خود که از بررسی 3‌ماه دورکاری کارمندان در 3اداره ثبت احوال، آموزش و پرورش و یکی از شعب بیمه تامین‌اجتماعی به‌دست آمده، به همشهری گفت: «میزان تعهد و پایبندی کارمندان حین دورکاری کاهش چشمگیری دارد. آنها به بهانه‌های مختلف مانند سرعت پایین اینترنت، نبود پشتیبانی لازم از سوی محل کار به‌خصوص در بخش امکانات سخت‌افزاری و همچنین شکل کار که از اساس بر مبنای فعالیت حضوری تعریف شده، می‌گویند که امکان دورکاری در خانه را ندارند و به‌همین دلیل از انجام وظایف خود سر باز می‌زنند و عملا در مرخصی به‌سرمی‌برند.»

نبود  نظارت کافی مدیران بر دورکاری کارمندان از دیگر مشکلاتی است که افشاری از آن یاد می‌کند؛ «پس از اعمال دورکاری در ایران طی شرایط کرونایی، تقریبا هیچ آموزشی به مدیران برای کنترل و نظارت بر کیفیت و کمیت کار کارمندان دورکار ارائه نشده است و مدیران به شکل سلیقه‌ای بر این فرایند نظارت دارند. همین موضوع باعث شده که کارمندان در ساعات اداری که باید در خانه به دورکاری مشغول باشند، بیشتر به‌دنبال امور شخصی خود ‌می‌روند.»

افشاری افزود: «یکی از نتایج جالب و البته تأسف‌برانگیزی که در این پژوهش به آن برخوردیم، کارمندانی بودند که در روزهای دورکاری به شغل دیگری روی آورده و بر آن متمرکز شده بودند. برخی دیگر عنوان می‌کردند که از دورکاری برای امور شخصی و به‌خصوص مسافرت استفاده می‌کنند. یکی از سؤالات مشترک پرسشنامه از کارمندان هر 3 اداره این بود که آیا با ادامه دورکاری به این شکل موافق هستید که 93درصد پاسخ‌ها مثبت بود.»

این پژوهشگر می‌گوید: «یکی از نگرانی‌های مدیران ارشد و میانی این بوده که در دوره پساکرونا چگونه کارمندان خود را به‌طور کامل به محل کار بازگردانند؟ مدیران این 3 اداره می‌گفتند که کارمندان در دوره کرونا روش‌های مختلفی برای فرار از کار دارند. تهیه تست کرونای مثبت تقلبی برای مرخصی 21روزه، عنوان کردن ابتلای یکی از اعضای نزدیک خانواده به کرونا و اصرار برای دورکاری در روزهای انتهای هفته از روش‌هایی است که کارمندان از آن استفاده می‌کنند. یکی از مدیران می‌گفت که یکی از کارمندان با تست مثبت تقلبی و گرفتن وام مساعدت برای هزینه‌های بیماری به سفر خارج  رفته بود که پس از مدتی از طریق عکس‌هایی که همسر و فرزندانش در فضای مجازی می‌گذاشتند، دیگر همکارانش متوجه شدند که او دروغ گفته است.» دورکاری  در ایران طبق مصوبه ستاد ملی کرونا همچنان ادامه دارد و ادارات دولتی و شبه‌دولتی مناطق نارنجی با حضور 67درصد کارکنان و درمناطق با وضعیت قرمز با حضور 50درصد کارکنان باید فعالیت خود را ادامه دهند. این مصوبه که از طریق سازمان اداری و استخدامی کشور  در 27 آبان‌ماه سال 1399 ابلاغ شده تاکنون تغییری نکرده است.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/302458/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حضور فعال زنان روستایی در بخش مدیریتی در شورای روستاها ، دهداری هاو بخشداری ها

چهره‌ها/ عمو پورنگ از گرانی داروی مادرش شاکی شد!

فرح‌بخش: همه حرف‌ها درباره نوستالژی سینما "عصر جدید" دروغ است

نادر سلیمانی: «ساعت خوش» سال خوش مردم بعد از جنگ بود!

کدام سریال بیننده بیشتری داشت؟

11 فیلم ترسناک جدید برای کسانی که هالووین پیش رو را با تماشای فیلم می گذرانند

واکنش جالب «لیلا برخورداری» بعد از تایید شدن توسط فخیم‌زاده

قصه «هم سایه» امشب به پایان می‌رسد

پیش‌بینی سود 891 میلیون دلاری نتفلیکس از «بازی مرکب»

چهره ها/ موفقیت ویشکا آسایش اینباردر ماراتون!

خاکسپاری رحیم رحیمی پور در بهشت زهرا

جدیدترین خبر از فیلم مهرشاد کارخانی

«دختر خوب» راهی ایتالیا شد

تکذیب خبر بازنشستگی مایکل کین

«پوست» یک فیلم ترسناک کاملا ایرانی

سریال «پایتخت 5»، 183 میلیارد تومان درآمدِ آگهی داشت

چهره ها/ نگاه متفاوت علی کریمی به فصل پاییز

چهره ها/ فریبا نادری و پندی حکیمانه

شروع خوب یک سریال بی‌ستاره

استیل‌واتر؛ واقعیت یا تحریف؟

درخواست عجیب برادر از خواهر

پول درو کردن کره ای ها با سریال «بازی مرکب»!

خاکسپاری هنرمند پیشکسوتی که به دلیل کرونا از دنیا رفت

عجب فیلمی بازی کرد جلوی پلیس!

واکنش دبیر جشنواره فیلم کودک به حواشی یک عکس جنجالی

شعر عاشقانه شهاب حسینی برای معشوق یهودی اش

واکنش کارگردان سریال «روزگار جوانی» به انتقادها

هومن حاجی عبداللهی در نقش روحانی سریال «نون.خ»

مرحوم علی انصاریان با «رمانتیسم عماد و طوبی» به سینماها می آید

فرنوش صمدی داور جشنواره اسپانیایی شد

مزد ترس؛ سریالی دلهره آور که به یاد دهه شصتی ها مانده است

چطور سریال «خواب و بیدار» گل کرد و محبوب شد؟

چرا گزارشگران فوتبال شبیه هم هستند؟

تیتراژ خاطره انگیز سریال «خانه سبز» با صدای علی تفرشی

آهنگ جدید/ موزیک شایان جهان شاهی به نام «چی اومد سر من»

رقص در باد با نوای خوش تار ایرانی

ترانه ای با صدای زنده یاد مرتضی پاشایی بنام "تو راست میگی"

قطعه فوق العاده زیبای «خداحافظ برادر» از موسیقی متن "بازی تاج و تخت"

آهنگ محلی/ ترانه زیبا و شنیدنی کردی تقدیم به شما

موزیک ویدئوی "عشق من" با صدای میثم ابراهیمی

اجرای آهنگ زیبای آنشرلی توسط گیتارنواز روسی، الکساندر میسکو

موزیک ویدئوی مهدی یغمایی به نام «آرومم»

فوتی‌های روزانه کرونا به مرز 200 نفر رسید

از اول آبان چه دانش آموزانی به مدرسه می روند؟

تشکر وزیر بهداشت از کشورهای اهداکننده واکسن

مادر غزاله شکور: گذشت نمی کنیم

رهایی گروگان 33 ساله از چنگال آدم‌ربایان

معاون وزیر بهداشت: «برکت» و «پاستور» هنوز مجوز تزریق برای نوجوانان را نگرفته‌اند

خزعلی: هرچه سرمایه‌گذاری روی زن‌ها داشته باشیم، ١٩ برابر برداشت می‌کنیم

رئیس شورای شهر کرج بخاطر رفتار آقازاده‌اش عذرخواهی کرد