راه ترقی

آخرين مطالب

ظريف: نقش فابيوس در مذاکرات سازنده بود سياسي

  بزرگنمايي:

به گزارش خبرگزاري آريا،لوران فابيوس در نشست مشترک خبري با محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان، با تشکر از رئيس جمهور و وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران به دليل موافقت با اين سفر افزود: در اين سفر علاوه بر مذاکرات با همتاي ايراني خود، با آقاي روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران و همچنين معاون رئيس جمهور در امور محيط زيست و وزراي انرژي و حمل و نقل و تعداد ديگري از مقامات ايران در باره گسترش همکاري ها گفتگو خواهم کرد.
وي با اشاره به اينکه اين سفر کوتاه اما فشرده انجام شده است گفت: اگر بخواهم هدف از سفر خود را در چند کلمه خلاصه کنم ذهنيت من از اين سفر احترام و ازسرگيري روابط است.
وزيرخارجه فرانسه افزود: ايران و فرانسه در مراحل و دوره هاي مختلف به عنوان دو کشور مستقل براي يکديگر احترام قائل بوده‌اند.
فابيوس گفت: فرانسه به فرهنگ ايران و نقش اين کشور در طول تاريخ، شهرهاي زيبا و کيفيت بالاي دانشجويان اين کشور و مقاطع مختلف تاريخي در اين کشور از جمله اتفاقات دوران جنگ عراق با ايران احترام مي گذارد و ما در شب هاي طولاني مذاکرات در وين درباره اين موضوعات صحبت هاي طولاني انجام داديم
وي با اشاره به اينکه ايران نيز براي کشور فرانسه احترام قائل است افزود: فرانسه کشور آزادي، استقلال، فناوري و ساير پيشرفت هاي امروزي است و من پس از توافق هسته اي در وين به ايران آمدم تا بگويم هم براي ايران احترام قائل هستيم و هم به تعهداتي که داريم احترام مي گذاريم.
وزير خارجه فرانسه با اشاره به اينکه ازسرگيري روابط از ديگر اهداف اين سفر است گفت: توافق وين به ما اجازه مي دهد که به لحاظ سياسي، روابط را ازسر بگيريم و من حامل دعوت رسمي رئيس جمهور فرانسه براي رئيس جمهوري اسلامي ايران براي سفر به کشورمان در ماه نوامبر هستم.
فابيوس با تاکيد بر اينکه مشورت هاي ايران و فرانسه در سطوح مختلف ادامه خواهد يافت افزود: حتي در موضوعاتي که ممکن است دو کشور همگرايي نداشته باشند تلاش مي کنيم تا با مذاکره اين موضوعات حل شود.
وي خاطرنشان کرد: ازسرگيري روابط هم در مسائل سياسي است و هم در موضوعات همکاري هاي اقتصادي خواهد بود.
وزير امور خارجه فرانسه با استقبال از گسترش همکاري هاي ايران و فرانسه در بخش هاي مختلف اقتصادي گفت: با برداشته شدن تحريم ها شرکت هاي فرانسوي که در سطوح عالي در جهان قرار دارند از جمله در بخش هاي خودروسازي، هواپيماسازي ، محيط زيست ، سلامت و کشاورزي علاقه‌مند به همکاري با طرف هاي ايراني هستند.
وي افزود: با اين ذهنيت، هيئت بزرگ اقتصادي با حضور وزير کشاورزي و ماهيگيري و همچنين وزير بازرگاني خارجي فرانسه در ماه سپتامبر به ايران سفر خواهند کرد.
وزير خارجه فرانسه با اشاره به زمينه هاي وسيع همکاري ها ميان ايران و فرانسه به ويژه در حوزه‌هاي علمي و فرهنگي گفت: فرانسه ارزش زيادي براي دانشجويان ايراني قائل است و همچنين طرح هاي ديگري در خصوص همکاري در زمينه موزه لوور و توسعه همکاري ها در زمينه سفر گردشگران به دو کشور داريم.
وي ابراز اميدواري کرد گردشگران ايراني از شهرهاي فرانسه و همچنين گردشگران فرانسوي از شهرهاي زيباي ايران ديدار کنند.
فابيوس گفت: ازسرگيري روابط علاوه بر موضوعات دوجانبه، در زمينه موضوعات منطقه اي و بين المللي هم خواهد بود و من با رئيس جمهوري اسلامي ايران درباره برخي موضوعات منطقه‌اي نيز گفتگو خواهم کرد.
وزيرخارجه فرانسه با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران کشور بانفوذ در منطقه محسوب مي شود و از طرفي فرانسه نيز از کشورهاي بانفوذ است افزود: هر چند در برخي مسائل دو طرف با يکديگر توافق ندارند اما در مسائلي مانند مبارزه با تروريسم و افراط‌گرايي، ايران و فرانسه داراي مواضع و اهداف مشترک هستند.
فابيوس با اشاره به اينکه ما علاقه‌مند به صلح و ثبات در منطقه هستيم گفت: توافق هسته اي وين صرفا يک توافق فني نيست بلکه يک توافق در جهت صلح و ثبات است.

از آغاز مذاکرات فرمول مورد نظر آقاي روحاني را مد نظر قرار داديم
وزير امور خارجه فرانسه گفت: ايراني ها از فرانسه و تاريخش احساس عالي دارند.
 فابيوس در نشست خبري مشترک با ظريف در پاسخ به اين پرسش که چه برنامه اي براي حل  ذهنيت هايي که از فرانسه در افکار عمومي ايران وجود دارد، داريد افزود: نخستين بار است که به ايران مي آيم و من در جايگاهي نيستم که درباره اين ذهنيت ها داوري کنم.
وي خاطرنشان کرد: البته اطلاعاتي داريم که نشان مي دهد ايراني ها از فرانسه و تاريخش احساس عالي دارند و هر دو کشور تمدن ساز و بسيار بزرگ هستند و فرانسه نيز عضو پنج کشور دائم شواري امنيت است که نقش مهمي در صلح و توسعه جهاني داشته است.
فابيوس ادامه داد: تصور مي کنم مردم ايران مي دانند که در تاريخ فرانسه انقلاب کبيري رخ داده که ما ميراث‌دار آن هستيم که همان آزادي و برابري است.
وي خطاب به خبرنگاري که سؤال کرد گفت: اشاره شما به موضوعي است در مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 و نقش فرانسه در آن، چراکه گفته شده است که فرانسه در مذاکرات نقش سرسختي داشته است اما نه، فرانسه در مواضعش استمرار و موضعي محکم و سازنده  داشت چراکه هسته اي موضوعي شوخي نيست.
فابيوس افزود: ما از آغاز مذاکرات فرمول مورد نظر آقاي روحاني را مد نظر قرار داديم و در اين ذهنيت با هم شريک بوديم و با توجه به اهميت موضوع کار مي‌بايست فني، دقيق و جزئي پيش مي رفت.
وي گفت: بايد از آقاي صالحي نيز تشکر کنيم که نقش بسيار مهمي در مذاکرات داشت و کارشناسان هسته اي فرانسه نيز به خوبي عمل کردند.
نقش فرانسه در مذاکرات سازنده بود
وزير امور خارجه فرانسه گفت: برخي اينگونه القا مي کنند که فرانسه در مذاکرات هسته اي نقش محدود کننده داشته است که من قبول ندارم و نقش ما سازنده بود.
آقاي فابيوس در ادامه سخنانش افزود: يکي از دلايل محکم بودن ما در مذاکرات، حساسيت موضوع و دليل دوم اين بود که مي خواستيم عليه اشاعه هسته اي مبارزه کنيم.
وي گفت: همه هدف ما اين بود که به توافقي برسيم که براي کل منطقه مفيد باشد چرا که خطر اشاعه هسته اي فقط مربوط به ايران نيست و اگر بخواهيم به دنبال منافع باشيم بايد توافقي مستحکم داشته باشيم تا به ذهن کسي خطور نکند که حتي به دنبال يک بمب هسته اي باشد.
فابيوس افزود: اگر توافق نسيه داشتيم ديگر کشورها هم به آن اعتقادي پيدا نمي کردند و به اهدافمان نمي رسيديم.
وزير امور خارجه فرانسه گفت: روش فرانسه اين بود که رويه اي غير قابل اعتراض و محکم داشته باشد و البته در اين توافق موافقت همه در خصوص موضوعات جلب شده بود و الا توافقي صورت نمي گرفت.
فابيوس گفت: گروهي از مردم ايران اينگونه تلقي کرده اند که فرانسه در مذاکرات هسته اي روش و رفتاري محدود کننده داشته است که من اين موضوع را قبول ندارم و نقش ما سازنده بوده است.
وزير امور خارجه فرانسه افزود: اکنون بايد به فکر اجراي توافق باشيم و اين توافق داراي ابعادي تاريخي است زيرا پس از 13سال مذاکره و به لطف اقدامات همه توانستيم به اين توافق دست يابيم.
وزير امور خارجه کشورمان هم در پايان اين نشست خبري مشترک به علت ديدار آقاي فابيوس با رئيس جمهور از خبرنگاران حاضر در مجلس خواستار خاتمه اين نشست خبري شد و گفت: ضرورت دارد همه ما در منطقه و جهان براي مبارزه با تروريسم و افراط گرايي همگام و همراه باشيم.

ظريف :منافع مشترک قابل توجهي با فرانسه داريم
وزير امور خارجه کشورمان گفت: منافع مشترک قابل توجهي با فرانسه داريم و مذاکرات ميان دو کشور در سطح مديران کل و معاونان وزرا و در سطح وزرا مرتب ادامه خواهد يافت.
‌آقاي ظريف در نشست خبري مشترک با همتاي فرانسوي اش افزود: ما با فرانسه در بحث مبارزه با افراط،‌ تروريسم، مواد مخدر و همکاري هاي محيط زيستي مي توانيم به طور منظم همکاري و مذاکره داشته باشيم.
وي گفت: در حوزه هسته اي هم علاوه بر توافقي که صورت گرفت ما با فرانسه روابط ديرينه اي در حوزه هسته اي داريم.
ظريف گفت: اميدوارم سفر آقاي فابيوس به ايران به گسترش روابط و رفع سوء تفاهماتي که در چند سال گذشته بر روابط ما سايه افکنده است منجر شود.
وزير امور خارجه افزود:‌ به طور قطع روابط ميان دو کشور ، منافع دو ملت را در پي خواهد داشت و من بار ديگر به آقاي فابيوس به سبب حضور در ايران خوش آمد مي گويم.

گفتگوهاي سياسي را گسترش مي‌دهيم

وزير امور خارجه امروز گفت: بسيار خوشحال هستم که بعد از 17 سال شاهد سفر نخستين مقام رسمي سياسي فرانسه به تهران هستيم.
ظريف افزود: ما از گذشته داراي سابقه ديرينه روابط دوجانبه بين ايران و فرانسه بوده ايم که البته در سال هاي اخير با فراز و نشيب هاي زيادي مواجه بوده است.
وي گفت: البته اميدواريم از اين پس بيشتر به سمت روابط قوي‌تر و جدي‌تر در زمينه هاي مختلف حرکت کنيم
وزير امور خارجه تاکيد کرد: امروز ما بحث هاي مختلفي در زمينه پيگيري روابط دو کشور داشتيم.
ظريف در ادامه با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک گفت: اميدواريم با پيشبرد اين برنامه بتوانيم برنامه هاي مشترک اقتصادي در زمينه انرژي ، حمل و نقل ، خودروسازي و ساير ز مينه ها را با کشور فرانسه گسترش دهيم.
وي افزود: ما در آينده نزديکي شاهد گسترش روابط بين دو کشور از کابينه و دولت فرانسه با دولت ايران خواهيم بود، امروز هم آقاي فابيوس با چند تن از مقامات سياسي بلندپايه جمهوري اسلامي ايران ديدار خواهد کرد.
همچنين وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: ما توافق کرديم گفتگوهاي سياسي را گسترش دهيم و در سطح مديران کل و معاونان وزرا به طور مستمر گفتگو کنيم.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/4148/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پدر و پسر در رودخانه کرج غرق شدند

حمله خونین دامداران به مأموران منابع طبیعی اردبیل

خبر خوش برای دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم

مراقب ماسک‌های تقلبی در بازار باشید

اعلام میزان دقیق فطریه و کفاره از سوی دفتر رهبر انقلاب

درگیری مسلحانه پلیس با سرنشینان مسلح خودروی پژو پارس در ایرانشهر

تا کنون چند دوز واکسن کرونا وارد ایران شده است؟

محکومیت یکی از معاونان شهردار تهران به انفصال دائم از خدمات دولتی

مشاهده 3 قلاده خرس‌ قهوه‌ای در ارتفاعات تهران

سقوط پاراگلایدر در گتوند منجر به مرگ خلبان شد

نجات معجزه‌آسای کودک 8 ساله از زیر آوار

باند فروش تضمینی رأی قضایی متلاشی شد

مرگ دختر قمی با عمل ساکشن شکم!

ویژه‌های حوادث/ سرنوشت هولناک دختر جوان بعد از اقدام کثیف خواستگارش!

آیا ایران به فقر آب رسیده است؟

احتمال تولید انبوه واکسن کووپارس از پاییز

روزگار تلخ با درآمد کثیف!

پیشنهادات وزارت بهداشت به قرارگاه کرونا درباره انتخابات

خط تولید واکسن ایران برکت با ظرفیت ماهانه 3 میلیون دوز آماده شد

مرگ زن جوان پس از جراحی زیبایی

شرایط نقل و انتقال معلمان در شهر تهران

قتل طلافروش توسط سارقان مسلح

روش‌های پرداخت "فطریه" به کمیته امداد اعلام شد

دوئل خونین گردانندگان خانه فساد بخاطر 2 زن

هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری در پوشش دریافت فطریه

تیراندازی پلیس برای دستگیری سارق سابقه دار

ایست به قلدران مهریه

قرنطینه موقت 57 مسافر در مرزهای کشور

2 کودک بازیگوش باعث سوختگی مادرشان شدند

تداوم رگبار و رعد و برق در بیشتر استان‌ها

شرایط پرداخت فطریه

فردا 100 گروه برای دیدن هلال ماه شوال اقدام می‌کنند

کلاهبرداری با ترفند ثبت‌نام واکسن کرونا

تولید ماهانه 30 میلیون دز واکسن تا شهریور سال جاری

کرونا جان 307 نفر دیگر را در ایران گرفت

محاکمه عاملان زورگیری از نوجوانان

2 کشته در پی سقوط هواپیمای آموزشی

عربستان هنوز سهمیه حج را اعلام نکرده است

علت مرگ یکی از کارمندان سفارت سوئیس

رئیسی: مراکز تجمیعی واکسیناسیون زودتر راه‌اندازی شود

هشدار نوبت‌بندی آب در تهران

تاجر پسته در دام واردکنندگان قلابی

ایران ‌صادر‌کننده واکسن ‌می‌شود

120 شهید پرستار در بحران کرونا

هرگونه تصمیم گیری درباره مذاکرات وین بر عهده نهادهای بالادستی است

زنده سوزاندن همسر به دست شوهر شکاک در فرانسه

قتل هولناک زن تهرانی در خانه دوست

ماجرای باند مخوف «گربه مو طلایی!»

آیا استفاده از مکمل امگا 3 برای مبتلایان به بیماری قلبی مضر است؟

روحانی: قاچاق کالا امری زیان بار برای اقتصاد و تجارت سالم و شفاف است